اینفلوئنسر مارکتینگ چیست ؟

اینفلوئنسر مارکتینگ

در سال‌های گذشته عبارت اینفلوئنسر مارکتینگ به سلبریتی‌ها و بعضی از بلاگرها اطلاق می‌شد، ولی امروزه شاهد افزایش اینفلوئنسرهایی مختلف هستیم که در فضای مجازی به وفور دیده می‌شوند. با کمی سرچ در اینترنت می‌توانید دریابید که اینفلوئنسر کیست و چه کارهایی انجام می‌دهد، اما در نهایت یک سوال باقی می‌ماند! آن هم اینکه به معنای واقعی کلمه اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ در این مقاله از حامی محتوا همراه ما باشید تا اطلاعاتی بروز و مفید در اختیارتان قرار دهیم.

اینفلوئنسر مارکیتنگ را تعریف کنید؟

به بیان ساده اینفلوئنسر مارکتینگ نوعی بازاریابی در فضای مجازی است که به شکلی نامحسوس به تبلیغ می‌پردازد و تاثیر می‌گذارد. در واقع اینفلوئنسر چهره‌ای مشهور است که با تاثیری که بر مخاطبان خود دارد، بازاریابی می‌کند. او که مورد اطمینان کاربران خود است، از ظرفیت آن‌ها استفاده کرده و برندی را معرفی می‌کند. البته ناگفته نماند که اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران شکل‌های طنز زیادی به خود گرفته و معمولا به شکلی سرگرم‌کننده با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ در گذشته و حال

اینستاگرام امروزه نسبت به سال 2014 تغییرات زیادی به خود دیده است. این پلتفرم در گذشته ساده‌تر از امروز بود البته امکانات کمتری هم داشت. البته استفاده از چهره‌های مشهور برای تبلیغات از گذشته‌های دور رواج داشته است. مثلا شرکت کوکا کولا برای تبلیغات محصولات خود از بابانوئل استفاده کرد. امروزه اگر تعداد فالوورهای شما زیاد است این شانس را دارید تا در هر حوزه‌ای که دوست دارید خود را مطرح کنید. ناگفته نماند که مشارکت مخاطبان و تاثیرگذاری شما نیز در این امر مهم است و اگر کمی دقیق عمل کنید می‌توانید در قالب یک اینفلوئنسر محبوب خود را مطرح کنید. فراموش نکنید که آموزش‌های خوبی نیز در این باره وجود دارد که به شما در جذب مخاطب در اینستاگرام و اثرگذاری بیشتر کمک می‌کند.

استراتژی بازاریابی در اینفلوئنسر مارکتینگ

مانند هر تاکتیک دیگری در بازاریابی یک اینفلوئنسر مارکتر نیز باید هدف‌گذاری و پلن دقیق داشته باشد. در واقع شما تنها با گذاشتن یک پست در اینستاگرام و یا افزایش مخاطب به اینفلوئنسر تبدیل نمی‌شوید، بلکه داشتن یک استراتژی دقیق نجات‌بخش موقعیت فعلی شماست. پس از آن غافل نشوید!

استراتژی دقیق = بهبود کسب و کار

چرا اینفلوئنسر مارکتینگ مهم است؟

از رواج تلویزیون مدت زمان زیادی نگذشته بود که این جعبه جادویی به تنها عامل تبلیغات بدل شد. اما دیری نپایید که با رونق اینترنت همه چیز عوض شد و کاربران زیادی در پلتفرم‌های مختلف دور هم جمع شدند. صاحبان برندها هرگز فکرش را هم نمی‌کردند که روزی مشتریان خود را اینگونه از دست بدهند. لذا به فکر چاره افتادند و تبلیغاتشان در فضای مجازی را شروع کردند. به مرور زمان بازاریابان دریافتند که تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ راه حلی عالی برای جذب مشتری است. آن‌ها متوجه شدند که تبلیغات از این طریق باعث می‌شود تا برند مورد نظر از طریق چهره‌های قابل اعتماد معرفی شده و مورد توجه قرار گیرد.

کمپین‌های تبلیغاتی

رسیدیم به یکی از مهم‌ترین مباحث در اینفلوئنسر مارکتینگ اینستاگرام یعنی ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی. برای یک تبلیغات عالی باید کمپینی عالی چیده شود که نتیجه‌بخش باشد. یکی از معمول‌ترین شیوه‌ها راه‌اندازی مسابقه و چالش است. این کار مهیج اگر خوب برنامه‌ریزی شود نتایج مفیدی می‌تواند به ارمغان داشته باشد. همچنین تبلیغات در پیج‌های پرطرفدار باعث می‌شود تا پیجتان بیش از پیش دیده شود و همه شما را بشناسند. فراموش نکنید که کمپین‌های تبلیغاتی اگر به شیوه‌ای خلاقانه اجرا شوند نتایجی ماندگار خواهند داشت. لذا اگر می‌خواهید با اینفلوئنسرها همکاری داشته باشید و یا خود به اینفلوئنسر تبدیل شوید، باید اصول راه‌اندازی کمپین را بدانید.

چند اشتباه رایج در برگزاری کمپین

اگر می‌خواهید در همکاری با اینفلوئنسرها و اجرای کمپین شکست نخورید به موارد زیر توجه کنید:

برنامه‌ریزی دقیقی ندارید

اگر برنامه‌ریزی دقیقی ندارید، کمپین شما محکوم به شکست است. پس حتما برای خود هدف تعیین کرده و نکات مهم را بولد کنید. سپس با توجه به کمپین مورد نظر اینفلوئنسر انتخاب کنید. توجه به جزئیات به شما کمک می‌کند تا کمتر دچار خطا شوید.

تعداد فالوور معیارتان نباشد

اگر اینفلوئنسر مورد نظرتان را صرفا براساس تعداد فالوورا انتخاب می‌کنید، سخت در اشتباهید. فراموش نکنید که نرخ مشارکت یا Engagement Rate اصلی‌ترین فاکتوری است که باید برای انتخاب اینفلوئنسر مارکتینگ اینستاگرام در نظر بگیرید. پس حتما به آن توجه کنید.

با هر اینفلوئنسر چند بار همکاری کنید

اشکالی ندارد که اگر بیش از 1 بار با هر اینفلوئنسر همکاری کنید. فراموش نکنید که در صورت همکاری موفق نام برند شما در ذهن او و مخاطبان به یادگار مانده و اگر به همکاری مجدد بپردازید، نتایج خوبی خواهید دید. همچنین آن‌ها با اصول و قواعد کاری شما هم آشنا شده‌اند و همکاری بهترین رقم می‌زنید. البته بد نیست تا اینفلوئنسرهای جدید را هم انتخاب کنید و همکاری با آن‌ها را هم تجربه کنید. در ادامه طریقه همکاری با اینفلوئنسرها را به شما خواهیم گفت.

در کمپین‌های خود هرگز دروغ نگویید، حقیقت چاره‌ساز تر است

روش های همکاری با اینفلوئنسرها

اکنون شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه می‌توان برای تبلیغات کسب و کار از اینفلوئنسرها کمک گرفت؟ قبل از هر چیز سعی کنید تا شناخت دقیق از او پیدا کنید که این کار با بررسی پیج و مخاطبان او امکان‌پذیر است. نوع محتوایی که توسط وی تولید می‌‍شود، خلق و خو و نحوه ارتباط گرفتن وی با مخاطبان نکاتی است که باید با دقت مورد توجه قرار دهید. پس از بررسی اینفلوئنسرهای مختلف کاری باید بکنید، تولید یک محتوا عالی است تا در اختیار وی قرار گیرد. همچنین می‌توانید از اینفلوئنسر مورد نظر بخواهید که با اجرای خود تبلیغ شما را انجام دهد. چرا که مخاطبان به گویش و بیان او عادت کرده و علاقه‌مندند. همچنین توصیه ما به شما این است که اینفلوئنسر را برای خلاقیت آزاد بگذارید تا بهترین نتیجه را بگیرید. ایجاد سخت‌گیری‌های نابجا بر بازخورد نتیجه تاثیر منفی می‌گذارد.

هدف از اینفلوئنسر مارکیتنگ چیست؟

بازاریابی در هر قالبی هدف مشترک دارد. هدف از تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ نیز معرفی برند به زبان عامیانه، تعامل با مخاطبان، بهبود نرخ تبدیل و جذب مشتری اصلی‌ترین اهداف اینفلوئنسر مارکتینگ است که همه در پی دستیابی به آن هستند. به خاطر بسپارید که پس از شناخت اهداف باید به انتخاب اینفلوئنسر مورد نظر بپردازید.

نمونه‌ای از کمپین‌های موفق

کمپین Mercedes Benz

نام برند شرکت بنز که در میان می‌آید، همه ما یاد تبلیغات لوکس و لاکچری می‌افتیم. این شرکت چند سال قبل با یکی از اینفلوئنسرهای مشهور همکاری جالبی کرد و تبلیغی به‌یادماندنی خلق کرد. بنز با فیلم‌برداری 360 درجه حس رانندگی با ماشین‌های خاصش را با مخاطب القا کرد و همین خلاقیت باعث فروش بیشتر شد. با این کار به همگان ثابت شد که برای تبلیغات نباید ایده‌های خاص داشت، بلکه حتی یک ایده ساده و کاربردی هم می‌تواند اثرگذار باشد.

کمپین Sprite

این برند با نزدیک شدن به مسابقات بسکتبال NBA تبلیغی جالب با همکاری 2 اینفلوئنسر انجام داد. تبلیغی که به دلیل موضوع طنز خود خیلی زود نقل محافل شد و در اذهان به یادگار ماند. این تبلیغ با اینکه به شیوه سنتی انجام شد، ولی خیلی زود وایرال شد و ثابت کرد که موضوعات خنده‌دار هم می‌توانند برای تبلیغات مفید باشند.

کمپین Daniel Wellington

شاید باورتان نشود ولی این برند تبلیغ خاصی انجام نمی‌دهد و تنها با هدیه دادن یکی از محصولات خود (ساعت مچی) به افراد مشهور از آن‌ها می‌خواهد که برند آن را تبلیغ کنند. با اینکه این تبلیغ هیچ پلن دقیق و خاصی ندارد، ولی در فضای مجازی بازدیدکنندپان زیادی داشته و هشتگ‌های فراوانی را جذب کرده است. این شیوه از بازاریابی سنتی تلقی می‌شود، ولی تا به امروز کارساز بوده است.

از معجزه کمپین‌ها غافل نشوید

مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ

  • اعتماد سازی
  • تاثیر بر تصمیم مصرف‌کنندگان
  • دسترسی به جمع فراوانی از مخاطبان
  • هزینه مناسب
  • احتمال تبدیل مخاطب به مشتری افزایش می‌یابد

معایب اینفلوئنسر مارکتینگ

  • انتخاب اینفلوئنسر نامناسب ممکن است ضرر زیادی به کسب و کارتان وارد کند
  • یک اشتباه کل برند شما را زیر سوال می‌برد
  • ارتباط ضعیف با اینفلوئنسر یکی از اشتباهاتی است که شاید با آن مواجه شوید

نتیجه‌گیری

تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ اگر اصولی انجام شود، نتایجی عالی در پیش دارد. در این مقاله از حامی محتوا به داشتن استراتژی دقیق اشاره کردیم تا تبلیغاتی کارامد داشته باشید. تلاش کردیم تا تعریف دقیقی این شیوه بازاریابی نوین به شما ارائه دهیم و اصول آن را آموزش دهیم. اگر تمایل دارید تا در حوزه اینفلوئنسر مارکتینگ خبره شوید، می‌توانید در دروه‌های آموزشی ما ثبت نام کرده و جدیدترین مطالب را یاد بگیرید.

سؤالات پر تکرار

به استفاده از چهره‌های مشهور در فضای مجازی برای تبلیغ برند اینفلوئنسر مارکتینگ می‌گویند.

معرفی برند به زبانی ساده و تعامل مستقیم با مخاطبان هدف اصلی اینفلوئنسر مارکتینگ است که در دوره های حامی محتوا نیز آموزش داده می‌شود

اعتماد سازی و هزینه‌های مطلوب از مزایای این شیوه از بازاریابی است. در حالی که تعامل ناقص با اینفلوئنسر می‌تواند از جمله معایب آن باشد

امتیاز دهید

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
سلام!
لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

تنها راهکار درآمد از اینترنت حتی در شرایط بحران !